Home > Новости > Путін готує Донбасу лише два сценарії

Путін готує Донбасу лише два сценарії

У сьогоднішній війні на Донбасі чітко простежується придністровський сценарій. 

Таку думку висловив «Сегодня» старший науковий співробітник Інституту світової політики Леонід Літра.

«У випадку з Грузією Росія пішла на більш радикальний сценарій – визнала незалежність Абхазії і Осетії. У випадку з Молдовою Росія могла зробити це давно, але їй це не цікаво, бо не вирішує поставлених перед РФ завдань – утримати Молдову від руху в бік Заходу. Те ж саме ми спостерігаємо і в Україні, все відбулося на тлі зміни зовнішньополітичного курсу України», – повідомив він.

На думку експерта, для Росії ПМР і Донбас – інструмент контролю над пострадянським простором. За допомогою військових «ін’єкцій» Москва намагається заблокувати рух Молдови та України до НАТО і ЄС.
У той же час, міністр закордонних справ Павло Клімкін впевнений, що Москва намагається розіграти на Донбасі абхазький сценарій.

«Що значить абхазький варіант? Відразу після війни Росія офіційно визнала незалежність Абхазії і Осетії, підписавши договір про співпрацю і партнерство, який укладав Медведєв. Там єдина з РФ армія (в березні Путін схвалив входження військ невизнаних республік до російської армії – авт.)» , – сказав «Сегодня» співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.

У той же час, за словами експерта Петра Лучинського, 25 років як стався цей конфлікт (придністровський конфлікт, — ред.), а Росія ніколи не змінювала своє ставлення до Придністров’я. «А саме – дати Придністров’ю особливого статусу в складі Молдови. На це і Молдова згодна. Але далі цих слів нічого не йде», – говорить «Сегодня.ua» Петро Лучинський.

У 2005 році, зі стартом переговорного процесу в форматі «5+2» (Молдова, Придністров’я, Росія, Україна ОБСЄ, і США і ЄС як спостерігачі), парламент Молдови приймає закон про основні положення особливого правового статусу Придністров’я. Документ один в один схожий на закон про особливий статус Донбасу, який Верховна Рада прийняла восени 2014 року. Як і Донбасу, Придністров’я гарантується вільне використання російської, молдавської та української мов, право встановлювати зовнішні контакти з Росією в економічній, науково-технічній та гуманітарній сферах. Закон про особливий статус Придністров’я був передбачений «Планом Ющенка» – мирним планом врегулювання конфлікту, який запропонувала українська сторона

Як відомо, «план Ющенка» так і не вдалося реалізувати і вже у вересні 2006 року на референдумі в «ПМР» понад 97% жителів висловилися за незалежність і приєднання до Росії. Але Кремль, на велике розчарування жителів «ПМР», не чекав їх невизнану республіку з розпростертими обіймами. «Велика помилка дивитися на конфлікт в Придністров’ї, як на внутрішній конфлікт Молдови. Ми говоримо про геополітичний конфлікт імперської Росії з усім іншим світом. Це конфлікт раба і вільної людини. Або ж ми говоримо про конфлікт в Грузії, Азербайджані, Україні, де за спиною стоїть Росія зі своєю старою колоніальною імперською політикою. Це, власне кажучи, боротьба двох систем», – пояснив «Сегодня.ua» третій президент незалежної України Віктор Ющенко.

Загрузка...